środa, 27 lipca 2016

To czego szukasz szuka również Ciebie

Dżalal ad-Din Muhammad ar-Rumi (wcale się nie dziwię, że nazywa się go po prostu Rumi) był perskim poetą i mistykiem, którego wiersze od dawna mnie inspirują. Jest w nich niezwykła lekkość i delikatność, w której paradoksalnie znajdujemy ogromną siłę. Pisał zręcznie o rzeczach, które trudno uchwycić, o niezwykłych subtelnościach życia, okoliczności, uczuć. Jeżeli masz konto na Facebooku i znasz dobrze angielski, polecał Ci zajrzeć na stronę poświęconą jego twórczości.

"To czego szukasz, szuka również Ciebie"


Tym prostym, a jakże płodnym w znaczenie słowom chciałbym się przyjrzeć tutaj bliżej.


Pamiętam jak w podstawówce nauczycielka opowiadała o prawie grawitacji. Oczywistym jest, że Ziemia przyciąga za pomocą tej siły wszystko, co znajduje się na jej powierzchni. Jednak objawieniem było dla mnie dowiedzieć się, że Ziemia przyciąga jabłko i jabłko przyciąga Ziemię z jednakową siłą. Nasza wielka planeta przyciąga jabłko tak samo mocno jak malutkie jabłko przyciąga Ją.


W pracy często stosują pompę próżniową do usuwania powietrza z laboratoryjnych naczyń. Nauczyłem się, że trzeba się naprawdę bardzo postarać, żeby zabezpieczyć takie naczynie przed ponownym dostaniem się do niego powietrza. Powietrze tak bardzo "pragnie" dostać się do naczynia, jak naczynie "pragnie" tego powietrza z powrotem.

Żyjemy zanurzeni w rzeczywistości, którą rządzą prawa zarówno fizyczne, jak i te bardziej subtelne, którymi z nieznanych przyczyn przestaliśmy się zajmować jako cywilizacja. Badamy wszystkie czysto materialne prawa z niezwykłą drobiazgowością. Jednak wszystkie prawa subtelne, jak to wyrażone w słowach "to czego szukasz, szuka również Ciebie", traktujemy raczej jako tzw. pobożne życzenia. Ja się nie gniewam na to, że tak jest. Taka jest naturalna kolei rzeczy. Kiedyś ludzie sami odkryją drzemiące w Naturze nowe nieznane siły, które wcześniej intuicyjnie postrzegali ludzie. Nic na siłę.


W temacie filozofii jestem wyznawcą Platona. Wierzę, że istnieje świat idei, którego nasz materialny świat jest odbiciem, nieudaną kopią. Wierzę więc w istnienia praw wyższych, których odbiciem są prawa niższe. Uznaję, że przyciąganie, o którym mówił Rumi, jest wyższą formą siły takiej jak grawitacja, lecz dużo bardziej subtelnej i złożonej.

Natura to dla mnie personifikacja wszystkich sił i zjawisk, które mają miejsce w naszej rzeczywistości. Obserwują Naturę i czerpię z niej lekcje życia. Jej wrodzoną cechą jest rozwój i obfitość. Widzimy to wszędzie tam, gdzie ludzka ręka nie jest obecna. Życie tętni nieprzerwanie, rozprzestrzenia się, rozwija, umacnia, zdobywa nowe tereny. Człowiek jest doskonałym wytworem Natury, posiadającym wszystkie jej cechy w sobie. W miarę ewolucji dostajemy nawet nowe moce do tworzenia życia i organizowania go.

Natura chce Twojego rozwoju mocniej niż Ty sam. Przez miliony lat ewolucji udowodniła, że chce tworzyć coraz doskonalsze formy życia. Dokonywała tego uparcie i nieprzerwanie. A ewolucja trwa. Nawet w ciągu tak krótkiego życia jak Twoje. Natura chce, abyś żył pełnią życia. Nie chce, aby czegokolwiek Ci brakowało. Tak jak Ziemia i jabłko przyciągają się z jednakową siłą, tak obiekt Twojego pragnienia pragnie Ciebie. Tak jak powietrze chce ponownie wejść do opróżnionego naczynia, tak to czego pragniesz chce wejść do twojego życia.


Powyższa myśl napawa mnie wiarą, a wiara ta z kolei usuwa, jedna po drugiej, przeszkody stojące na drodze do osiągnięcia pragnienia, które sam sobie ustanawiam. Bo brak wiary i uprzedzenia są jak ten korek, który utrzymuje próżnię w laboratoryjnym naczyniu.


Samotni ludzie, zamiast w wiarą i pewnością wyjść z domu w poszukiwaniu kogoś, kto rozświetliłby ich życie, siedzą w domu i sami okradają się ze szczęścia. Ludzie, którzy doznali miłosnego zawodu, sami budują mur wokół siebie, który uniemożliwia spotkanie kolejnej osoby. Wyjdź poza ten mur, albo go zburz. Pragniesz pracy, szukaj jej z wiarą, nie poddawaj się. Pragniesz lepszej pracy, otwórz się na nowe możliwości. Pragniesz radości, rób już dziś to, co sprawia Ci radość, choćby miała to być niewielka rzecz. Stawiaj krok za krokiem, z wiarą i nadzieją. 


A to czego szukasz, szuka również Ciebie...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz